Sena Zengin | Kadıköy Diyetisyen – Beslenme Uzmanı

“Bugün diyete başlıyorum!”

Genellikle büyük beklenti ve motivasyonla kurulan bu cümle, zamanla kendini hayal kırıklıkları ve birbirini tekrarlayan döngülere bırakır. Çünkü maalesef sıklıkla aynı şeyler yapılıp, daha önce olumlu bir netice alınmamış olsa da aynı yollar denenir ve farklı bir sonuç beklenir. Daha hızlı olan daha zor ve sürdürülemez olsa da çekici gelir, sonra kişi kendini yine hiç fayda alamamasına rağmen benzer süreçlerin içinde bulur. Tabii bunda “bu satar” mantığıyla hazırlanmış kitapların, reklamların veya bilimi reklamının gerisinde kalmış sözüm ona uzmanların etkisi var mıdır, muhakkak.

Neden Kadıköy diyetisyen tercih etmeliyim?

Peki bunlar söz konusuyken, Kadıköy diyetisyen çalışmalarımızı farklı kılan ne olacak? Biraz bundan bahsedeyim.

Kadıköy’de faaliyet gösteren diyetisyen olarak öncelikli amacımın şu olduğunu belirtmek gerekir: Çalışmamız sona erdiğinde ne bana ne de başka bir diyetisyene -ekstrem bir sıkıntı yaşamadığınız sürece- basit sorular dışında ihtiyaç duymayacak noktaya gelmeniz. Bunu yaparken de sıkıntıların kendisinden ziyade sebeplerine odaklanmaya çalışacağız. Akan bir yerin altına kova koymak değil de suyun nereden geldiğini tespit edip problemi kökünden çözmek gibi düşünebilirsiniz. Hayat boyu sürdürebileceğiniz, mental ve fizyolojik sağlığınız için verimli ve hayatınızı kolaylaştıracak pratik çözümler!

Kadıköy diyetisyenden nasıl randevu alınır?

Randevunuzu oluşturmak için web sitemizde yer alan Whatsapp veya arama butonunu kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz. Kadıköy diyetisyen çalışmaları kapsamında; ilk görüşmemizin öncesinde asistanım sizi özet niteliğinde bilgilendirmiş olur ve randevunuz oluşturulur. 

Kadıköy diyetisyen ilk randevu 

Randevunuz oluşturulduktan sonra ilk seansımızı birlikte gerçekleştirir ve detaylı bir anamnez alırız. Uyku düzeninizden tuvalete çıkma sıklığınıza, alerjilerinizden suyu ne zaman içtiğinize kadar ayrıntılı bir şekilde öğrenip dosyanızı oluştururuz. Bunun yanı sıra sizden istediğim kan tahlili panelinin yaptırılıp dosyaya eklenmesi oldukça önemli. Sadece kilo vermek/almak/korumak değil aynı zamanda biyokimyasal parametrelerdeki iyileşmeleri görmek oldukça mutlu ediyor.

Anamnez ve tahlillerinizin konuşulmasının ardından detaylı bir vücut analizi için üst segment bir biyoimpedans cihazıyla yağ, kas, su gibi vücut bileşenleriniz hesaplanır. Akabinde göğüs, bel minvalinde farklı bölgelerden antropometrik ölçüleriniz alınır. Biyoempedans ölçümleri her hafta seanslarımız boyunca tekrarlanır. Antropometrik ölçümlerin sıklığını ise kişiye özel olarak kilonun değişkenlik durumuna göre belirlemeyi tercih ediyorum.

Ve geldik işin en sevdiğim kısımlarından birine: Yaşam Çarkı. İlk seansımızdan sonra tamamen kişiye özel hazırladığım ve kendi geliştirdiğim oldukça keyif aldığım bir “bütünsel” ilerleme çalışması. Bunu okumanızdan ziyade bence yüz yüze konuşmalıyız. 🙂

Kadıköy’de çalışmalarını sürdüren uzman diyetisyen olarak; ilk seansımızdan sonra haftalık ofisimde veya online olarak görüşmelerimize devam ederken aynı zamanda her hafta Whatsapp üzerinden de evde kendi yapacağınız bir hafta ortası tartım sonucunuzu alıyorum. Böylelikle eğer bir pürüzle karşılaşacak olursanız seans zamanını beklemeye gerek kalmadan alternatif çözümler üretebiliyor ve sizinle iletişim halinde kalabiliyorum. Ayrıca kiloyu oynatacak egzersiz, karbonhidrat makrosunun artırılmış olması gibi faktörleri daha net analiz edebiliyoruz. Tabii ev tartısı ofisteki tartı kadar net olmadığından ev tartılarının sonuçlarını her hafta geçen haftanın ev tartım sonuçlarına göre kıyaslıyoruz.

Kadıköy diyetisyen seansları nasıl yapılır?

İlk görüşmemizde açılan anamnez dosyanızın ardından ikinci görüşmemizden itibaren de bir “prognoz dosyası” oluşturuyoruz. Regl dönemleri, yürüyüşler, ihlaller, kutlamalar, ağrı skorları… Sizin için belirlediğim kriterlere göre kilit bilgileri her hafta detaylıca not alıyorum ve böylelikle bir süre sonra büyük resmi görmüş oluyoruz. Ne zamandan itibaren neler sizi zorlamaya başladı, motivasyonunuz ne durumda, ağrı skorlarınız, sonraki hafta hangi diyet türünü uygulamalısınız, birkaç hafta istediğimiz sonuçları alamadıysak bunun sebebi ne olabilir gibi sorularımıza prognoz dosyaları aracılığıyla daha net cevaplar veriyor ve tıbbi beslenme tedavinizin seyrini buna göre belirliyoruz. Prognoz dosyaları özellikle ağrı, uyku, yeme bozuklukları gibi gidişatını nicel olarak ifade edebileceğimiz çalışmalarımızda iyi bir yol gösterici oluyor.

Kadıköy diyetisyen diyet listesi 

Gelelim diyet listenizin oluşturulmasına. Ben buna “beslenme düzeni” demeyi tercih ediyorum. Gerçekten de “uymam lazım” diye peşinden koşmadığınız ve tamamen yaşam düzeninize uygun bir “düzen” denilebilir haftalık listeleriniz için. Kesinlikle bir taslak kullanılmadan öğün öğün hangi öğün alternatifinin kaç kere tüketileceğine kadar beraber kararlaştırdığımız alternatifler içeren bir liste oluyor bu. Her hafta sizin talepleriniz ve benim uygun gördüğüm eklemelerin bütünüyle listenizi değiştiriyoruz.

Hayat boyu uygulamanızı beklediğimiz bir düzen için elbette sadece bir yeme listesi yeterli olmuyor. Bu yüzden de listenizin altına eklediğim ayrıca bir “hedef listesi” ile kalıcı davranış değişikliği modeli uyguluyorum. Bu hedefler “şu kadar zamanda şu kadar kilo verilecek” gibi nicel skor beklentilerine dayanmıyor. Yaşam çarkınızın gösterdikleri ve çalışmamızın seyri doğrultusunda adım adım ilerlemeyi baz alan mutluluk eşikleri diyebiliriz. Bir davranış değişikliği hedefinin alışkanlık boyutuna ulaştığından emin olmadan listenizden kaldırmıyoruz.

Sürece sağlık sorunlarınızın dahil ediliyor olmasının işimin en tatmin edici yanı diyebilirim. Aynı zamanda “fonksiyonel tıp diyetisyeni” de olduğumdan salt kilo değişimi amacıyla değil de sağlık durumundaki iyileşme adına tıbbi beslenme tedavisi talebiyle başvuran danışanlarımın oranı hatrı sayılır ölçüde fazla. Klasik diyet algısının yerini bilimsel tıbbi beslenme yaklaşımlarının alıyor olması ve aynı ölçüde bu noktadaki bilincin gittikçe artması umut verici. Doğru planlanmış bir bütünsel beslenme düzeninin supplementler ve doğanın sunduğu şifa kaynaklarıyla desteklenmesiyle çok güzel sonuçlar alıyoruz.

Hedeflediğimiz bütünsel iyilik haline yaklaştıktan sonra koruma dönemi de dahil olmak üzere çalışmamız kağıt üstünde sona erdiğinde 1 ay, 2 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 aylık aralıklarla kontrol için sizi davet ediyorum. Amacımız “ben oldum” rehavetinin önüne geçmek ve bu süreçte ortaya çıkabilecek sorunlara erken dönemde müdahalede bulunmak. Böylece “artık diyette değilim” anksiyetesini göğsümüzde yumuşatmış oluyoruz.

Kadıköy diyetisyen iletişim

Süreci detaylıca anlatmaya çalıştığım bu yazının neticesinde yine de aklınıza takılan bir unsur varsa sitede gezinmeye devam edebilir veya Kadıköy diyetisyen sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. Kadıköy diyetisyen çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilir, +90 539 476 25 06 numaralı telefonu arayarak randevu oluşturabilirsiniz. Görüşmek üzere, sağlıklı günler! 🙂

SIK SORULAN SORULAR

Kadıköy diyetisyen tavsiye – en iyi diyetisyen ifadesi ne anlama geliyor?

Kadıköy ve çevresinde kilo problemi olduğu düşünen kişilerin en çok araştırdığı konular arasında Kadıköy diyetisyen tavsiye ve Kadıköy en iyi diyetisyen ifadeleri bulunuyor. Daha önce diyetisyenler ile çalışma gerçekleştiren ve sonucunda memnun edici sonuçlara ulaşan kişiler, çalışma gerçekleştirdikleri uzman diyetisyenleri tavsiye edebiliyor ve bu kişileri Kadıköy en iyi diyetisyen olarak adlandırabiliyor.

Kadıköy diyetisyen çalışma saatleri nedir?

Kadıköy diyetisyen çalışmalarından yararlanmayı düşünen kişilerin merak ettiği konular arasında Kadıköy diyetisyen çalışma saatleri oluyor. Diyetisyen Sena Zengin olarak Çarşamba ve pazar günleri dışında 08.00- 20.00 saatleri arasında yüz yüze veya online görüşme aracılığıyla danışanlarıma hizmet sunuyor, yaşam kalitelerini artırmayı hedefliyorum.

Kadıköy diyetisyen ücretleri – fiyatları ne kadar?

Kadıköy’de diyetisyen hizmetleri hakkında araştırma gerçekleştiren kişilerin merak ettiği konular arasında da Kadıköy diyetisyen ücretleri ve Kadıköy diyetisyen fiyatları yer alıyor. Kadıköy diyetisyen ücretleri ve Kadıköy diyetisyen fiyatları, kişilerin taleplerine, beklentilerine, seans sayısına ve buna benzer detaylara göre değişkenlik gösterebiliyor. Siz de Kadıköy diyetisyen ücretleri ve Kadıköy diyetisyen fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, ücretlendirme konusunda aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.