Sena Zengin | Kadıköy Diyetisyen – Beslenme Uzmanı

En sık karşılaştığım yanılgılardan biri olabilir bu. Nereden çıktı bilmiyorum ancak pek çok insan tuvalete daha fazla çıktığında metabolizmasının hızlanmaya başladığını tersi bir durumda ise yavaşladığını düşünüyor.

– Elbette metabolizmanın daha hızlı veya yavaş olduğunu bize düşündürecek pek çok değişken var ama metabolizma hızını belirleyen en büyük etken ‘genetik’. Tuvalete çıkma sıklığının metabolizma hızıyla alakalı olduğunu düşünmenin danışanlarımın geçmişte hatalı uygulamalarda bulunmasına sebep olduğunu görmek beni kaygılandırdı ve bu konuda birkaç şeyi hatırlatma ihtiyacı duydum. 

– Açlık otu, mısır püskülü gibi sizi daha fazla tuvalete çıkaran çaylar metabolizmanızı hızlandırmaz, yediklerinizin tam anlamıyla emilmeden atılmalarına sebep olur ve böylelikle daha sık tuvalete çıkarsınız. – Örneğin alkol almanız durumunda daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyarsınız, bu durumda alkol için metabolizma hızlandırıcı diyebilir miyiz, tabii ki hayır! – Sağlıklı bir beslenme düzenine başlarken genellikle ilk birkaç hafta kabızlık görülür, ancak kilo kaybı sağlanır. Bu durumda daha az tuvalete çıkmanız metabolizmanızın yavaşladığını mı gösterir, metabolizma yavaşlıyorsa nasıl kilo verebilirsiniz ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir