Sena Zengin | Kadıköy Diyetisyen – Beslenme Uzmanı

Bu size de tanıdık geldiyse, endişelenmeyin yalnız değilsiniz. Oldukça sık rastlanılan ve gayet normal bir durum bu. Hipoglisemi dediğimiz kan şekerinin ciddi anlamda düşmesi söz konusu olmadığı sürece danışanlarıma bunu yaşayabileceklerini söylüyorum. Tabii bunu yaşamamızın birkaç sebebi var. 

  •  En önemlisi eski beslenme düzeninize göre ne denli bir farklılık yarattığınız. Önceki beslenme düzeninize göre ne kadar kalori farkı oluştu veya tükettiğiniz besin grupları ne kadar değiştiyse vücudunuzun da bu değişikliklere ilk etapta olumsuz tepki verme miktarı bir o kadar büyük olacaktır. 
  •  Beslenmeniz sağlıklı tarafa kaydıkça bağırsak floranızdaki bakteri çeşitliliği de o yönde şekilleniyor. Yani daha fazla sağlıklı gıda tüketerek bağırsaklarınıza bir nevi iyi bakterileri tanıtıyorsunuz ve bu da oradaki tüm florayı değiştirmeye başlıyor. Vücut da buna halsizlik gibi tepkiler verebiliyor. 
  •  Tabii burada dikkat edilmesi gereken nokta diyetinizin size gerçekten kötü hissettirecek kadar düşük kalorili olmaması veya makro ve mikro besin değerlerinin iyi ayarlanmış olması. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir