Sena Zengin | Kadıköy Diyetisyen – Beslenme Uzmanı

Başarılarımız

Bana göre sağlıklı beslenme üzerine yapılan bir çalışmanın aynı anda nicel ve nitel yönden olumlu sonuçlanması gerçek başarıyı getirir. Tartıdaki sonuç fizyolojik ve psikolojik sağlık yönünden de desteklenmediği sürece gördükleriniz sadece bir sayıdan ibaret kalır. Başarılarımız derken aslında kastettiğim, size kilo ve yağ kaybını sunacağımız bu grafikler değil, sayılardan çok daha ötesidir bu yüzden. Aşağıda kilo-yağ kaybını görebileceğiniz grafikler ve açıklamalar danışanlarımın bizzat kendilerinin baş rolünde olduğu başarı hikayeleridir. Keyifli okumalar! 🙂

Çalışmamız süresince büyük çaba sarfeden danışanlarımdan birinin azim karnesi. İşi gereği sürekli oturur vaziyette ve mesai saatleri oldukça değişken. Hamur işi ve tatlı sever. Pratik ve sağlıklı bir beslenme planı; arada bir de hamur, tatlı ve yemeyi bilen arkadaşlarıyla 106.8’den 77.4’e yaklaşık 30 kg kaybettik. Totalde 21 kilo da net yağ kaybı sağladık. Hala devam ediyoruz hedef büyük. 🙂 Durağan ve saatleri bozuk bir işi, damak tadına düşkünlüğü ve yemeyi çok seven bir çevresi olmasına rağmen o başardı. Siz de yapabilirsiniz.

Bariatrik cerrahi operasyonu sonrası takip ettiğim bir danışanım. Neyse ki ameliyat sonrası bir komplikasyon gelişmedi, böylelikle doğru ve rahatça sürdürülebileceği bir beslenme düzenini nasıl oturtabileceğimize odaklanma şansımız oldu. Ameliyat kısıtlamaları haricinde büyük oranda yasaksız ve güzel bir süreç geçirdik beraberce. Bu grafiğin öncesinde online olarak 112 ile başlayıp 62’leri gördük. İtiraf etmeliyim ki azmine hayranım!

Dünyalar tatlısı bir çiftten beyefendinin sonucu. Eşi de danışanım, ikisi de hala harikalar yaratmaya devam ediyorlar. Favorim olan replikleri “en çok neyde zorlandınız” diye sorduğumda “yoo hiçbir şeyden, ama bu hafta şunu yiyebilir miyiz” demeleri. Karı-koca yoğun çalışma hayatına rağmen oldukça iyi iş çıkardılar.

Erkek bireylerde metabolizmanın bir tık daha hızlı olduğu doğrudur. Bu sonucumuz da masa başı çalışan fakat gece mesailerine sıklıkla maruz kalan bir danışanıma ait. Sporsuz ve gece mesailerinde iş yerinde verilen sağlıksız öğünlere rağmen toplamda 11 kiloya başarıyla elveda dedik.

Çocukları, torunları. yaşam deneyimleri üzerine keyifli sohbetlerimizin olduğu başka bir hanımefendi daha. Bir hafta tesadüfen aynı ayakkabıları giymiştik, ne gülmüştük. 🙂 Başlarda yavaş kilo verdiğini düşünüp bir süre kaygılanmış olsa da ileri yaşlarda metabolizmanın gittikçe yavaşladığından bahsettim ona ve totalde 10 kilo kaybedilen çalışmamızı daha da içi rahat sürdürüyor. 🙂

Bu örneği özellikle kilo verme sürecinin sekteye uğradığı bir dönemini görmemiz açısından ekledim. Danışanım uzun tatiller sonrası biraz kilo almış ve toparlayamayacağını düşünmüştü. Ona anlatmaya çalışsam da “battı balık yan gider” düşüncesi ve suçluluk duygusunun ağır basması sonucu bu duraklama evresi biraz sürdü. Sonrasında güzelce konuştuk “bana 1 hafta verin, hepsi gidecek söz veriyorum” dedim ve ben bile bu kadarını beklemezken 1 haftada 4 kiloyu geride bıraktı. Şaşırdık ve sevindik. 🙂 Yeter ki kendinizden vazgeçmeyin, vücudunuz size nankörlük etmeyecektir.

Polikistik over sendromu ve insülin direncine rağmen kaybedilen tam 14 kg ve 10 kg yağ! Bu güzel hanımefendi ve bu hastalıklara sahip olup çalışma yürüttüğümüz onlarca danışanımla çok güzel sonuçlar aldık. Lütfen tiroid, pcos, insülin direnci gibi hastalıklarda kilo kaybından korkmayın. İnanın sandığınız kadar zor olmayacak. 🙂

Bir anne-çocuk beslenmesi çalışması örneği.Doğum kiloları verilir mi, verilir. Hatta sandığınızdan çok daha hızlı olabilir, tıpkı bu annemizde olduğu gibi. 15 kg kayıp ve 10 kg yağ, kilo kaybı hala sürüyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta doğumun üzerinden ne kadar zaman geçerse kilo vermenin de o derece zorlaşacağı. Doğum öncesi veya sonrası anne-çocuk beslenmesi danışmanlığı için vakit kaybetmeden buyrun tanışalım. 🙂

Oldukça yoğun çalışan, diyabet ve ciddi uyku sorunlarıyla bana başvuran bir danışanımın grafiği. Diyabet neredeyse bitti, uyku sorunları üzerine özel olarak ayrıca çalıştık ve tamamen ortadan kalktı. Üzerine de 13 kilo ve yaklaşık 10 kg yağ yükünden kurtuldu. Yaşına rağmen azmine, iradesine ne söylesek az. 🙂

“Valla bu hafta pek veremedim gibi Sena Hanım” diye diye 20 kiloyu geride bıraktık. Azmetti, tamamen her gün yediği şeylerden farklı bir şey yemeyerek bedenlerce küçüldü ve kilo verme süreci tüm hızıyla devam ediyor. Hala her hafta aynı cümleyi kuruyor. Tebrikler iradesi kaygısından yüksek danışanıma. 🙂

Toplam 17 kg kayıp ve 14 kg yağ kaybı. Haftanın 4 günü iş yerine ufak bir kapta yemek götürerek ve kontrolsüz yeme ataklarının çözümüyle elde edilen muazzam sonuç.

Başlarda daha hızlı kilo verirken sonra birkaç hafta duraksama oldukça endişelendirmişti danışanımı. Oldukça yoğun çalıştığı için fazlasıyla pratik bir beslenme programıyla toplamda 12 kg ve 10 kg yağın üstesinden geldiğimiz bir grafik kesiti. 🙂 Kronik kabızlık ve yorgunluk da tamamen ortadan kalktı.

Bu kadar kilo kaybına rağmen şahane hacim kazanılan bir sporcu beslenmesi sonucu grafiği. Toplamda 9.6 kg verirken, bunun 9.3 kg kısmı tamamen yağ kaybı. Beyefendinin azmi ve kararlılığı karaciğeri yoracak neredeyse hiçbir takviye almadan yağ kaybı ve hacim artışı sağladı. Sonuç hem görsel olarak hem de sağlık anlamında çok tatmin ediciydi. 🙂 Üstelik günlerce tavuk-pilav veya pahalı öğünler olmaksızın, olağana en yakın şekilde!

Yazılımcı olduğundan günün çok büyük bir kısmını bilgisayar başında oturur ve atıştırır halde geçirirken kilo almış bir danışanım. Vücudunda su tutulumu da oldukça yüksekti. Ev yemeği yapamayacağını söylediği için hiçbir şekilde ev yemeği içermeyen bir menü hazırladık. Sağlıklı bir şekilde ve yiye yiye -hatta kimi zaman fazlasıyla yiye yiye :)- kilolarından kurtulmaya devam etti, sonuç da bizi mutlu etti.

Tatlı mı tatlı genç bir kadın. “Yiyorum yiyorum kilo alamıyorum Sena Hanım ya. 🙁 “ şikayetiyle başvurdu. İlk görüşmemizi ve son halini hiç unutmayacağım. Hanımefendi fiziksel olarak o kadar yoğun çalışılan bir iş yerinde olmasına rağmen listesi ona uyarak o da listesine maksimum uyum sağlayarak mucizeler yarattı. 🙂

Ağır ağır ama emin adımlar… Alışkanlıklar kolay değiştirilmiyor, hele yerine yenilerini koymak hiç kolay olmuyor, zaman gerektiriyor. İşte tam da bunun bilincinde olduğu için grafiğe konu olan hanımefendiyle güzel bir süreç geçirdik. Ara ara kontrollerini yaptık ve koruma programında da harika bir performans sergiledi öğretmen hanım. Yavaş gittiği zamanlar kendisini eşiyle kıyaslayıp pes etmemesi ise benim şansımdı, sonunda başardı. 🙂

“Bir anlaşma yapalım, siz benim isteklerimi dikkate alın ben de sizin dediklerinize uyayım” Tüketmek istedikleri “kilo verirken kesinlikle tüketilemez” denilen türdendi ve itiraf etmeliyim zorlanacağımızı düşünmüştüm. Dediğini yaptı, istediği şekilde yedi içti ama kalan tüm olumsuz beslenme alışkanlıklarını değiştirdi.

“İlk hafta zorlanacaksınız” demiştim. Gerçekten de zorlandı güzel danışanım. Hatta biraz sinir olmuş bile olabilir. 🙂 Biraz ben ona uydum biraz o listesine derken “yok yok onu vermeyin bana bu kadarı yetiyor” noktasına geldiğinde ilk haftayı hatırlayıp gülüşmüştük. Kronikleşmiş bağırsak sorunları ve ani yeme atakları da bitti. Sadece kilo vermekle kalmayıp ek olarak tıbbi beslenme tedavisiyle hastalıkların, sağlık sorunlarının çözümlerine katkıda bulunuyor olmak işin en tatmin edici yanlarından biri.

Tüm ailesiyle çalıştığım ve ailesine “yemeyi çok seviyor, o bile başardıysa ben de yapabilirim” dedirterek ilham kaynağı olmuş bir danışanımın sonucu. Buradan da anlaşıldığı üzere, sağlıklı beslenme alışkanlığını oturtmayı başarmış olanlar da en az bizler kadar hamur işini, tatlıyı, pizzayı, abur cuburları seviyor. Herkes temelde aynı problemleri yaşarken hedeflerine ulaşabilen insanlar bahanelerinden sıyrılanlardan çıkıyor.

İşi sahada olup sürekli gezer halde çalışan danışanımda fazla kiloların yanı sıra özellikle ciddi ödem ve ani şeker düşmesi sorunları vardı. Bir de tatlı adına ciddi binge-eating atakları. Toplamda 21 kilo kayıpla ödem ve ani şeker düşmesi dahil hepsine elveda dedi.

Çok yoğun çalışmasına rağmen her gün işyerine götüreceği yemeği kendi pişiren, disiplinli ve nihayetinde sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyi başarmış bir danışanımın sonucu. Bu arada neredeyse tüm iş arkadaşlarıyla çalıştık ve onlarca seansta arkasından övdük. 🙂 Şartları bizimkinden kolay değildi, metabolizması hızlı falan çalışmıyordu, sadece bahanelere sığınmadı ve harikalar yarattı. Hepimizin yapabileceği gibi.

Formu doldurun, sizi arayalım!

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı