Sena Zengin | Kadıköy Diyetisyen – Beslenme Uzmanı

Kamu kamu meyvesi hem ilginç bir ada hem de pek çok yararlı özelliğe sahiptir. Belki de ilk kez duyduğunuz bu meyve genellikle besin takviyelerinde karşımıza çıkar. Peki kamu kamu tozu nedir, kamu kamu nedir, kamu kamu ne işe yarar? Gelin kamu kamu meyvesini daha detaylı inceleyelim!

Kamu kamu; tohumları, küspesi ve kabuğu işlendikten sonra elde edilen ve yüksek antioksidan özellik gösteren, amazon bölgesinde yetişen bir meyvedir. Kamu kamu, bataklık veya su basmış alanlarda, yavaş yavaş büyüyen çalı halindedir. Çalıları 1,0-3,2 cm çapında olup 1-3 metre yüksekliğine kadar büyümektedir. 

Sulu, asidik, pembe, ince ve parlak bir dokuya sahip olan bu meyve, asit oranının yüksek olmasıyla doğal topraklarda yaşayan yerli halklar dışında sık olarak tüketilmemektedir. Daha çok meyvenin suları, püresi ve hamur şeklinde tüketilir. Gıdalarda katkı maddesi ve içecek üretimini destekleyici sektörlerde toz olarak da kullanılmaktadır. 

KAMU KAMU TOZU NASIL ÇALIŞIR? KAMU KAMU TOZU ÇALIŞMA MEKANİZMASI NEDİR? 

Kamu kamu meyvesi sodyum, potasyum, kalsiyum, çinko, magnezyum, manganez ve bakır gibi minerallerin önemli bir kaynağıdır. Az miktarda pektin ve nişasta içerir. Başlıca şekerleri glikoz ve fruktozdur. Kamu kamu meyvesi aminoasitler,  sitrik asit, izositrik asit ve malik asit gibi organik asitler ve yağ asitleri içermekte olup 21 uçucu bileşiği vardır. 

Kamu kamu meyvesi, polifenol (flavonoidler, fenolik asitler, tanenler, stilbenler ve lignanlar) içeriğinin zengin olmasıyla antioksidan etki de gösterir.  Polifenol ve fenolik içeriği tohumlarında ve kabuklarında daha yüksek oranda bulunmakta olup diğer tropik meyvelerden daha yüksektir.  Tüm bu özellikleriyle diyabet, tansiyon, obezite gibi hastalıklara karşı koruyucu olmanın yanı sıra vücudu enfeksiyon gibi sağlığı etkileyen durumlardan da korur. 

KAMU KAMU TOZUNUN YARARLARI 

İçeriğinde bu kadar yararlı bileşenler içeren ve Covid pandemisi süresince de adından sıkça söz ettiren kamu kamu tozu faydaları nelerdirKamu kamu tozu ne işe yarar

  • Yüksek antioksidan özellik gösterir. 
  • Antihipertansif (yüksek tansiyonu önleyici) özelliği vardır. 
  • Antiinflamatuar özellik (enfeksiyon önleyici) özelliği vardır. 
  • C vitamini bakımından en yüksek olan tropikal meyvelerden biri özelliği taşır. 
  • Antimikrobiyal (mikroorganizmalara karşı) etkili rol oynar. 
  • Antidiyabetik (diyabet hastalığını önleyici) rolü vardır. 
  • Obezite ve fazla kiloya karşı koruyucudur. 
  • Kansere karşı koruyucudur. 
  • Aşırı yağ kütlesi birikimini önler ve vücut ağırlığı kontrolünü sağlar. 

KAMU KAMU TOZU NE İÇİN KULLANILIR?

Kamu kamu tozu yüksek antioksidan aktivite göstermesiyle gıda ve ilaç endüstrisinde teknolojik açıdan ilgi çekici kabul edilir. Kamu kamu tohumlarının değerlendirilmesi hem meyve işlemedeki karbon ayak izinin azaltılmasını hem de ekonomik açıdan kazanıma katkı sağlar. Kamu kamunun tohum ve kabuk bölümlerinin endüstriyel olarak kullanılması atıklardan kaynaklanan çevre zararını da azaltır. 

Obezite: Kamu kamu meyvesi, 100 gramda 6 gram C vitamini ve bol lif içeren bir meyvedir. Kamu kamu meyvesi polifenol (bitkiye renk veren sağlığa yararlı bileşen) içeriği, antioksidan ve antiinflamatuar (enfeksiyon önleyici) etkisinden zengin olmasının yanında glikoz metabolizmasını düzenleyici ve vücut ağırlığını kontrol edici özelliği vardır. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre kamu kamu meyvesi, yağ kütlesi artışını ve karaciğerde trigliserit (yağların bileşeni) birikimini de azaltarak obezite gelişimini önlemiştir.

Nascimento ve arkadaşları, günlük 25 mL kamu kamu meyve posasını 12 hafta boyunca diyetle izlenen obez sıçanlara uygulamıştır. Çalışma sonucunda sıçanların beyaz yağ dokularında ciddi derecede düşüş gözlenmiştir. Triasilgliseroller (↓% 40,6), toplam kolesterol (↓%39,6), LDL kolesterol (↓% 2,14) ve VLDL kolesterol (↓% 36,4) düzeyleri de azalmış ve HDL kolesterol (↑% 12,3) deney grubunda artmıştır.

Obeziteden bahsetmişken “Yağ Yakımı Nedir, Nasıl Sağlanır? Yağ Yakımı İle İlgili Tüm İpuçları” ve “Sık Tuvalete Çıkartan Besinler/Çaylar Metabolizmayı Hızlandırır Mı?”  konulu makalelerimizi de okuyabilirsiniz. 

Diyabet: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, diyabet dünyada 7. önde gelen ölüm nedenidir. Özellikle tip 2 diyabet, dünyanın farklı yerlerinde salgın bir hastalık haline gelmiş olmaktadır. Sağlık bakım maliyetlerinin artması hem sosyal hem de ekonomik anlamda zorlanmalara neden olmuştur.  2030 yılına kadar, diyabet vakaları olan nüfusun 500 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.  

Tip 2 diyabet genetik ve genetik olmayan faktörlerin bir sonucudur. Sedanter (hareketsiz) yaşam tarzı rafine (işlenmiş) şeker, karbonhidrat ve trans yağ tüketimini içere bir diyet modeli diyabet hastalığına neden olabilir. Diyabet, kronik oksijen yetmezliği yoluyla metabolik bozulmalara neden olur ve metabolik sendrom adı verdiğimiz durumu da tetikler. Kamu kamu meyvesi, fenolik özellik gösterdiğinden karbonhidrat sindirimini ve bağırsakta glikoz emiliminin baskılanması, pankreas ß hücrelerinden insülin salınımının uyarılması ve karaciğerden glikoz modülasyonu (düzenlenmesi) ile insülin reseptörlerinin aktif edilmesi gibi çeşitli şekillerde glikoz metabolizmasını etkiler. Pek çok çalışma, fenolik bileşen içeren kamu kamu gibi meyvelerin nişasta sindiren α-glukosidaz gibi enzimler ve tip 2 diyabet bağlantılı hiperglisemiyi önlediğini göstermiştir. 

Tansiyon: A-amilaz, a-glukozidaz ve anjiyotensin-I-dönüştürücü enzim (ACE) hipertansiyon ve glikoz metabolizmasının anahtar enzimleridir. Yapılan pek çok araştırmaya göre kamu kamu kan basıncını düşürmede ve iyileştirmede vazodilatasyon (kan basıncı ve tansiyonu düşürücü) etkisi gösterir. Kamu kamu meyvesi gibi fenolik özelliği olan meyvelerin yüksek tansiyonu önlediği düşünülmektedir. Ayrıca kamu kamu meyvesi sigara içen bireylerde proinflamatuar sitokinleri (enfeksiyon yaratan bileşenler) ve oksidatif stresi azaltmıştır.

Kanser: Kamu kamu meyvesi, yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kanseri önleyici özelliği de göstermiştir. Bir amazon meyvesi olmasının yanında yüksek C vitamini ve antosiyonin (besinlerde yararlı bileşen) içeriği DNA hasarı, serbest radikalleri ve oksidatif stresi azaltmada etkilidir. Kamu kamu meyvesinin suyunun kullanıldığı karaciğer ve kolorektal kanser üzerine yapılan araştırmalarda anlamlı sonuçlar bulunmuştur. 

Antioksidan özellik: Kamu kamu meyvesi çok iyi antioksidan özellik gösterir. Meyve suyu üretiminin atık ürünleri olan kamu kamunun tohumları ve kabuğu, güçlü antioksidan etki gösteren C- glikosidik ellagitannin bileşeni içerdiği için fonksiyonel gıda ve gıda katkı maddeleri için yararlı bir kaynaktır. 

Antimikrobiyal etki: Kamu kamu meyvesinin tohum ve kabuğu yüksek antimikrobiyal (mikroorganizma önleyici) aktivite gösterir. Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Saccharomyces cerevisiae’e karşı antibakteriyel etki de göstermiştir. Özellikle S. aureus’a karşı kabuk ekstratları daha güçlü yarar sağlamıştır.

Antiinflamatuar etki: C vitamininin iltihabı önleyici özelliği vardır, bu sayede antiinflamatuar (iltihap önleyici) dediğimiz özelliği taşır. Kamu kamu meyvesi, C vitamininden zengin bir amazon meyvesi olmasıyla antiinflamatuar özellik gösterir. Plazma CRP düzeyi, vücutta inflamasyonu (iltihap) gösteren değerlerden biridir. Plazma CRP düzeylerinin yaş, cinsiyet, ırk, eğitim, vücut kütle indeksi, boş zamanda yapılan fiziksel aktivite ve aspirin kullanımıyla birlikte incelendiği bir çalışmada, C vitamini alan bireylerde daha düşük inflamasyon görülmüştür. Yüksek C vitamini içeriğinin yanında camu camu, içerdiği karotenoidler ve antosiyoninler gibi potansiyel antioksidanlar da içerir. Bu sayede inflamasyonu önler. 

KAMU KAMU TOZU ETKİSİNİ ARTIRAN / AZALTANLAR  

Kamu kamu tozunun etkisini azaltan artıran özel bir besin grubu yoktur, ancak c vitamininden zengin olmasıyla demirden zengin besinlerle tüketildiğinde yararlanımı artabilir. 

KAMU KAMU TOZU – İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ  

Kamu kamu tozu ve meyvesiyle ilgili literatürde ilaç etkileşimleriyle ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak kanser hastalığında yararlı etkileri olsa da kemoterapi ilaçlarıyla kullanımda hekime danışılmasında yarar vardır. 

KAMU KAMU TOZU ZARARLARI NELERDİR? KAMU KAMU TOZU YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Kamu kamu tozunun çok bilinen bir yan etkisi yoktur, ancak c vitamini içeriği yüksektir ve fazla c vitamini idrar yoluyla atılabilmektedir. Aşırı dozda alımı böbreklerin yorulmasına neden olabilir.  

SONUÇ

Kamu kamu meyvesi, c vitamini ve antioksidanlardan zengin olmasıyla sağlık açısından önem taşır. Beslenme ve diyetinize eklediğiniz kamu kamu tozu ve takviyeler daha sağlıklı olmanızı sağlar. Her şeyde olduğu gibi tüketiminde bilinçli olmakta ve bir beslenme uzmanına danışmakta fayda vardır. Sağlıklı ve mutlu günlere! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir